“Dom kariet”: štyri sezóny v súhrne a spoiler piateho

Piaty ročník politického dramatu “Dom kariet” vychádza na obrazovkách: 31. mája TV1000 Premium HD ukáže 13 nových epizód v nonstop režime. Pre tých, ktorí chcú byť v trende, ale nemajú 52 voľných hodín na úplné zobrazenie predchádzajúcich období, ponúknite krátku verziu histórie udalostí.

V srdci “Domu kariet” je eponymný román britského politika Michael Dobbs a miniseriál v r. 1990 režiséra Andreja Davisa. Podľa poradia kanála BBC scenárista a dramatik urobili zaujímavý produkt – príbeh o tom, ako by jedna osoba mohla úplne zmeniť priebeh histórie, keď zvrhla nespornú britskú monarchiu. Jeho myšlienky na rolu koruny v politickom systéme Veľkej Británii je veľmi zaujímavá a Najsmutnejšie je, že mnoho zostala výklenok produkt a neobdržal dobrú povesť (to je sotva dokonca kúpil niektoré zahraničné televízne kanály – príliš “English” sa ukázalo). Ale remake “Dom kariet” niekedy úspešnejší. A to napriek skutočnosti, že Andrew Davies je uvedený v titulkoch ako výkonný producent, ruky na modernizáciu série skoro nedal Američanmi len zabezpečil jeho súhlas s použitím skriptu a vernosti k novému projektu.

Dobbs, náhlenie kariéra, ktorá sa konala v “železa” v čase Margaret Thatcherovej, je presvedčený, že tí dobrí nemôže uspieť v politike (odtiaľ názov hlavného hrdinu: FU iniciály ─ Francis Underwood ─ strednej, podľa autora, nie viac než Fuck You)

Príbeh bol znovu vytvorený v roku 2013 David Fincher (“Sedem”, “Zodiac”, “Fight Club”). Ten, pričom režisérskeho kresla, trvalo len dve počiatočné epizóda, ale aj to bol schopný stanoviť všeobecný tón: tvrdý, agresívny a zaujímavý, tmavé a samozrejme, krvavý. Cestou Fincher podarilo celkom význačné kolegami v obchode: James Foley (ten, kto bol zodpovedný za paralelné štúdie “o 50 odtieňov tmavšie” a “50 odtieňoch slobody”), Joel Schumacher ( “Phantom of the Opera”, “Batman a Robin” “Batman navždy”), Charles McDougall ( “Sex and the City”, “Zúfalé manželky”), Carl Franklin ( “vysoké zločiny”), Allen Coulter ( “Sex and the City”, “The Sopranos”, “X-Files “), Agnieszka Holland (” Dieťa z Rosamari “). Riaditeľmi jednotlivých seriálov boli aj Robin Wright a Jodie Foster.  

Sprievodca Netflix a posádku “domček z kariet” na slávnostnom ceremoniáli “Emmy” -2013: Cindy Holandsku, Michael Gill, Jane Atkinson, Kevin Spacey, Robin Wright, Constance Zimmer, Nicole Avant, Ted Sarandos

Rozpočet pre prvú sezónu “Domu kariet” bol 100 miliónov dolárov – bezprecedentná suma pre mini-sériu (vtedy len ťažko niekto predstavoval, že to bude trvať päť sezón).

Netflix, ktorá “registrovaný” “House of Cards” a kde na konci mája 2017 sa očakáva, že premiéru ďalšiu sériu, prísne hovoriť, nie televízny kanál. Táto on-line služba – platforma, v skutočnosti, čo je skutočnosť, že v 90. rokoch to bolo káblová televízia, očistený o tom, že dnes hotový výrobok je vysielaný na internete. Napriek tomu, čo bola uvoľnená v roku 2013, prehliadka každoročne nominovaný na prestížnu televíznu cenu “Emmy” (kde rok čo rok, prehrávať v hlavnej kategórii “Najlepšia Dráma Series” Hlavnými konkurentmi: v rokoch 2013 a 2014 – séria “vo všetkých ťažké “v roku 2015 a 2016 -” Hra trónov “). Avšak, zlaté sochy v banke “House of Cards” Je tam stále: kľúč cast – Claire a Frank Underwood – Robin Wright a Kevin Spacey bol udelený “Zlatý glóbus” za najlepší sériovej hercov v roku 2014 a 2016, resp. 

Na rozdiel od jej charakter Claire Underwood, spia a vidieť sám seba v prezidentskom kresle, Robin Wright je oveľa skromnejší v túžbach a šťastný len dostať cenu za najlepšiu herečku v “House of Cards” (71. ceremoniál “Zlatý glóbus” cena, 2014 ).

Hovorí sa, že fanúšikovia “Domu kariet” (prinajmenšom prvé dve sezóny) sú skutoční americkí prezidenti, aj keď s predponou “ex” – Bill Clinton a Barack Obama. Ukážka novej sezóny série prišla práve v deň inaugurácie 45. kapitoly amerického štátu Donalda Trumpa – 20. januára 2017.

1 sezóna (premiéra 1. februára 2013)

Oficiálny plagát prvej sezóny “Domu kariet”
Réžia Joel Schumacher (epizódy 5-6 prvej sezóny série) v práci

Keď vyhral v prezidentských voľbách demokratmi Garrett Walker, ktorý sľúbil kongresman Frank Underwood ako ministerka zahraničných vecí USA a nechala ho s nosom (v skutočnosti ─ opúšťa ho v Kongrese, a žiada, spolu s Donald Blight vývoj zákona o vzdelávaní), spolu so svojou manželkou, ochranou prírody Claire sa rozhodne pomstiť a začne hľadať spojencov. Prvý sa stal kolegom Underwooda, kongresmanom Peter Russo (jeho poškodzujúca reputácia škandalóznou situáciou môže Franka ztiahnuť), druhá je novinárka Zoe Barnes, ktorému zlý politik spája dôverné informácie. 

Úloha Frank Underwooda bola prvým veľkým televíznym zážitkom pre “Oscara vyhratého” Kevin Spacey (“Podozrivé osoby”, “Americká krása”). Mimochodom, herec nie je tak ďaleko od politiky – hovorí, že je blízky priateľ 42. amerického prezidenta Bill Clinton.

Po úniku informácií o novom bankovníctve dostane Underwood úplnú kontrolu nad ním a eliminuje Blythe. Začína sa tvrdá práca (hlavne Claire sily): nový projekt je potrebné pripraviť za týždeň. Pomocou Zoey Frankovej informácie prakticky ničia Michaela Kerna – hlavného uchádzača o miesto štátneho tajomníka, čo znižuje jeho šance na to, aby sa postavenie nulovalo. Školský zákon má byť odmietnutý kvôli rade protichodných zmien, ale Frank podarí situáciu napraviť prostredníctvom politických intríg a posunutie z pozície vodcu parlamentnej väčšiny, ktorá je “nahrádza” výhodnejšie pre kandidatúru. 

“Buďte odvážni, drahá!”: Frank Underwood (Kevin Spacey), Claire Underwood (Robin Wright) a pravici rodinných politikov Doug Stamper (Michael Kelly)

Underwood robí chybu zmätenia práce a osobného života: on a Zoe sa stali milovníkmi Claireovho tichého súhlasu. Propagácia nového zákona je zároveň náročná: odbory začínajú celoštátny štrajk – to vedie k poklesu ratingov prezidenta prezidenta Walkera, ktorý napriek tomu podpíše zákon, ktorý zvyšuje podiel Franka. 

Kate Mara (Americký hororový príbeh, The Martian) ako novinár The Washington Herald Zoe Barnes

Underwood začína prípravy na PR kampaň sotva z dlhotrvajúcej alkoholickej depresie Petra Russa, ktorého chce podporiť guvernérom Pennsylvánie. Stretáva odpor odporovej republikánskej strany a na vyriešenie problému so zákonom o životnom prostredí hľadá pomoc od svojej manželky (vlastní ekologickú organizáciu Iniciatíva pre čistú vodu), ale následné zlyhanie iba spochybňuje manželov. 

Cory Stoll (“Evolution of Born”, “Lucky Number Slevin”) v roli strateného kongresmana Rousseaua

Rousseau hľadá úľavu na dne pohára a odvážne, náhle vyhlasuje svoju túžbu odstrániť bremeno z duše a pokánie všetkých politických machinácií. Frank sa zbaví nebezpečného kamaráta, ktorý spácha samovraždu zaniknutého politika: pumpuje ho alkoholom a uzamkne ho v garáži v aute.   

Po niekoľkých úspešných politických ťahov Underwood zistí, kto bol autorom myšlienky na jeho “neprijatia” do štátneho tajomníka úradu, ale Walker spravuje utihimirit kongresmana, ktorý ponúka mu zlozvyk-presidentství. “Grey Cardinal” Claire si veľa myslí o budúcnosti a konzultuje s lekárom o možnosti mať deti. Medzitým Zoe Barnes, s ktorým Frank zastavil vzťah, sa zmenil na časovú bombu.   

2. sezóna (premiéra 14. februára 2014)

Frank Underwood je viceprezident, čo znamená, že teraz musí byť na stráži 24 hodín denne. Doug Stamper informuje Underwood o vyšetrovateľskej novinárke o smrti Rousseau, ktorému dal svoju ruku. Stretáva sa so Zoyou, aby sa pokúsila potlačiť túto záležitosť, ale po nepríjemných otázkach novinárky sa s ňou zaoberá a vyhodí ju pod vlak metra (jej smrť sa stáva ďalšou “nehodou”). Frank sa pustil do lobovania za neochvejnú pozíciu USA v obchodných rokovaniach s Čínou. 

Po konzultáciách s gynekológom odmieta Claire premýšľať o dieťati v prospech politických ambícií. Je to ich vojna proti nový veliteľ amerických strategických síl, generál McGinnis, ktorý ju znásilnil v prvom ročníku vysokej školy: v jednom rozhovore, že zdobí túto skutočnosť, hovoria o tom, že potom, čo nútený potrat, je nepravdepodobné, že by mohli mať deti. Podobný výrok urobil aj ďalší vojak a Claire sa rozhodla pokračovať v podpore zákona o sexuálnom násilí v armáde. Zároveň posilňuje svoj vplyv na manželku prezidenta Walkera. 

Zoya priateľ Lucas Goodwin, ambiciózny novinár a šéfredaktor Washington Post, chápe, kto je za jej smrťou a snaží sa vyšetriť svoju vraždu. Pomocou hackera Gavin Orsay, chce rozbiť databázu hlavnej americkej telefónnej spoločnosti, aby získal rozčlenenie Underwoodových rozhovorov. Zaobchádza s nepríjemným reportérom a Doug ho obviňuje z obvinenia z kybernetického terorizmu a Goodwin je postavený za 10 rokov – ďalšia nebezpečná súperka je vylúčená. 

Republikánska strana začína prípravu na predbežné voľby. Čínska obchodná blokáda, iniciovaná Frankom, okrem iného vedie k poklesu popularity prezidenta Walkera. Obvinil Underwoodho, že sa ho pokúša zvrhnúť a prakticky zastaví jeho komunikáciu s ním. Zbierka hlasov pre oznámenie o obžalobe začína podzemným spôsobom. Po zverejnení niektoré z hlavných finasovyh podvod klientov prezidentské ponoru takmer na nulu, a Walker sa rozhodne odísť do dôchodku, a neuvedomujú si, že všetko, čo sa stalo s ním ─ prípad Franka Underwood ruky. 

3. sezóna (premiéra 27. februára 2015)

Frank Underwood začína pracovať ako prezident Spojených štátov, ale prvé šesť mesiacov tohto obdobia sú hlúpy a on je neustále zaútočený na nečinnosť. Claire sa snaží získať post veľvyslanca v OSN, ale stretáva sa s ťažkosťami pri schvaľovaní jeho kandidatúry v Senáte. Zároveň jej manžel oficiálne vyhlásil svoje odmietnutie zúčastniť sa na nadchádzajúcich prezidentských voľbách od Demokratickej strany (aj keď sa v skutočnosti naďalej pripravuje pre nich). 

Vo Washingtone prichádza vedúci Ruskej federácie Viktor Petrov (analógia so súčasným ruským prezidentom je zrejmé aj vonkajšími znakmi). Underwood a Petrov nemôžu dospieť k dohode o mierových operáciách v Izraeli a Palestíne, ale “kývnutie” amerického prezidenta voči Rusku spôsobuje protesty medzi jeho oponentmi. Heather Dunbar – hlavný kritik politického programu Underwood – oznamuje nomináciu svojej kandidatúry na predsedníctvo. Pomôcť jej, Dougovi Stamperovi, ktorý po ťažkých modrinách a dlhotrvajúcom rehabilitačnom zákroku vyčerpal Frank Underwood. 

Prežívajúc krízu vo vzťahu, sú Underwoods znovu korunovaní. Dunbar pokračuje vo volebnej kampani a Frank je pod silným tlakom Kongresu, štátnych guvernérov a jeho vlastného tímu. Napriek tomu sa rozhodne kandidovať na prezidenta demokratov. Začína plnohodnotný predvolebný pretek. Dunbar je v prieskume verejnej mienky pred Underwoodom a žiada svoju ženu, aby mu pomohla s aktívnejšou účasťou. Vyhrává primáre, ale situácia je nepríjemná – Claire sa od svojho manžela viac odhodí a nakoniec o ňom oznámi jej odchod. Pre Franka je to zrútenie všetkých nádejí, pretože bez prvej dámy nie je nič od seba. 

4 sezóna (premiéra 4. marca 2016)

Claire sa vráti do svojho rodičovského domu v Dallase a má v úmysle chodiť na kongres. Uzavrú dohodu so svojím manželom: nezasahuje do pokusov o budovanie vlastnej politickej kariéry, odmieta povesti o ich odlúčení. Hlavným dôvodom odchodu Claira do Texasu a oddeleného života manželského páru je choroba matky (bojuje s lymfómom). Claireova rodička, Elizabeth Hale, sa pokúša hrať svoju hru podplácaním a vydieraním, aby zabezpečila, že Frank bude zlyhať vo voľbách: vždy nenávidela manžela svojej dcéry kvôli jej nedostatku aristokratického zázemia. 

Claire sa blíži k Lianne Harveyovej, politickej konzultantke, ktorá jej pomáha hrať si vlastnú hru. To nájde a zverejňuje fotografie Harvey Underwood otca, ktorý sa trasie rukou s reprezentatívnym kuklusklana ─ potom Frank bojkot veľkých čiernych voličov, a prezident stráca ďalších primárkach. Chápe, že škandál je manželka a ako odpoveď na požiadavku Claira, aby sa stala jej viceprezidentom po víťazstve vo voľbách, reaguje tvrdým odmietnutím. 

Zhodou okolností, v určitom okamihu Claire je v čele štátu: zlyhanie pečene Frank, a trvá až do operácie a poslereabilitatsionny obdobia, sa snaží o úlohe prvého vydania (mimochodom, to nie je zlé). 

Dosiahla významný diplomatický úspech v rokovaniach s Ruskom v rámci skupiny G7. V dôsledku toho, keď sa Underwood vráti k podnikaniu, zdá sa, že myšlienka spárovanej propagácie – ako prezident a manželka ako viceprezidenta – je už absurdná, ale celkom logická.  

Heather Dunbar odmieta prezidentské preteky. Teraz sa hlavný boj rozvíja na pozíciu viceprezidenta. Po operácii, stranícke vedenie ponúka svojich kandidátov na Franka, je lobing ich pretezhe ─ Secretary of State Katherine Duran, zatiaľ čo Claire neopustil svoje plány a ich kandidát podporujú a republikáni. Ich kandidát na predsedníctvo Will Conway začne doháňať s Underwoodom (okrem iného aj po tom, čo je operácia obmedzená na lety). 

Práve vtedy vydal Washington Herald senzačné odhalenie vyšetrovania podnetu Underwooda, aby “vyhral” viceprezidenta, obvinenie prezidenta Walkera a množstvo finančných podvodov. V prezidentských voľbách sú tri týždne. 

5 sezóna (premiéra – 31. mája 2017)

Pravdepodobne bude piatu sezónu “Domu kariet” konečná – možno z tohto dôvodu ho čakáme mimoriadne netrpezlivo. Stvoriteľ a tvorca série Bo Willimon od piateho roka opustil projekt, ale aj napriek tejto skutočnosti tento príbeh sľubuje intrigu. 

Bude Claire Underwood konečne zmeniť svoje miesto vo svete? Koniec koncov, nie sú všetky skóre medzi dvoma mocnými hladovými manželmi znížené. Podľa Andrewa Davisa – ona, samozrejme, je len “asi”, pretože kazí jeden z tvorcov seriálu je prísne zakázané ─ pani Underwood je nepravdepodobné, že by si ujsť príležitosť vybudovať svoju vlastnú politickú kariéru a stal americký prezident, keď sa náhle padá šancu. 

Je možné, že Claire Underwood konečne vyjsť z tieňa, aby vyhovovali ich vlastné politické ambície: spisovatelia môžu tiež požičať Plot priebeh pôvodného televízneho seriálu BBC, kde jeho manželka organizovaného smrť jej manžela.

Tiež by som chcel zhodnotiť pravdepodobný predsedníctva Frank Underwood, tvrdý, bezohľadný a bezcitný charakter, ktorý filmári, pre istotu, zatieniť viac temných farbách. Dlho sme si uvedomiť, že človek nie je záujem o globálnej zmene vo svete (dokonca viac tak ─ k lepšiemu), a tak zvedavá, ako to dosiahlo to, čo túžila správať (očakávané niekoľko návraty ─ Underwood bude čeliť mnohým rovnaký , koho on zarámoval v minulosti na ceste k obľúbeným cieľom). Je takmer isté, že prierezovou témou zahraničnej politiky v piatej sezóne bude IGIL ako hlavná hrozba pokojnému nebu na planéte. Nakoniec všetko, čo odraz na obrazovke dostane obraz súčasného amerického vedúceho Donald Trump, a chcú získať odpoveď na otázku, ─ «Ako sa zblázniť, v prípade, že prezident je predovšetkým záujem o moc a osobné ambície, a až sekundárne – politiku? “.  

Všetkých 13 epizód piatej sezóny série “Dom kariet” v jednodňovom maratóne 31. mája ukáže kanál TV1000 Premium.

  1. Najnovšie správy zo súboru “Twin Peaks”: zábery, spoilery a odhalenie hercov
  2. Kráľovná Cannes: všetky módne obrazy Nicole Kidmanovej pre históriu filmového festivalu
  3. Cannes-2017: najlepšie šaty od otvorenia filmového festivalu
  4. Dobrá voľba: ako sa Pippa Middleton pohybovala okolo svojej sestry

Foto: Getty Images, tlačová služba Viasat Russia