Gastronomická cesta: Oblátky, ktoré by ste mali vyskúšať

Vo svete existuje veľa druhov oplatkov – mäkké, chrumkavé, s karamelom, sirupom, zmrzlinou. Vybrali sme si niektoré z najznámejších receptov a teraz nám povedzte, kam ich nájsť.

Meno tohto dezertu zvukov v rôznych jazykoch zhruba rovnaký, ale jeho pôvod bol zaznamenaný v Nemecku, v XVIII storočia, kde neznáma dodnes pekár vynašiel dezert v neobvyklom, ale skôr jednoduchého tvaru plástu (voštinové bunky na neho. Wafel). 

rakúsky

Najznámejšie ako vídeňský svet, tieto oplátky sú jedinečné svojou jemnosťou a napriek poréznej a skôr nádhernej štruktúre zostávajú dostatočne tenké. Zároveň sa vďaka svojej pórovitosti viedenské vločky ľahko zapadnú do náplne. Oni sú zvyčajne podávaní studené na stôl av zriedkavých prípadoch, keď pečené bez náplne, podávajú horúce, zdobené ovocím, bobuľami, zmrzlinou a sirupom. Najobľúbenejšia forma viedenských vaflí je obdĺžniková, ale v Rusku sa dá nájsť ich voľná interpretácia vo forme srdca, ktorá, mimochodom, pochádza zo Škandinávie. Tiež viedenské vločky sú často základom pre vaflový koláč, ktorý je 2 vaflový list, ktorý je spojený vzduchom, najčastejšie plnením sufle.

  1. Gastronomická prehliadka Andalúzie
  2. Kulinárske prehliadky Japonska

angličtina

Prekvapivo, v Anglicku oblátky nepatrí do dezertov: tu oblátky sa pečú z cesta s prídavkom ovsených vločiek a zemiakov a zo všetkého najviac, slúžil k stolu ako desiatu. Obzvlášť známe Britom je forma vločkového listu, ktorý sa skrútil do rúrky. Často sú také rastlinné plátky obohatené o rastlinné výplne a koreniny a olivový olej zvyčajne slúži ako náplň. Preto vo veci owfle je Anglicko inovátorom a otvára pre celý svet novú predstavu o známej miske, ktorá je pripravená jednoducho ako jej najslávnejšia interpretácia dezertov.

americký

Možno, že v žiadnej inej krajine na svete nie je kultúra oplatí tak uctievaná, ako v USA. Tam je každý rok 24. augusta, oficiálne všetky americké sladkosti oslavujú národný deň vaflí. Výber dátumu oslavy nie je náhodný: v tento deň v roku 1869 dostal americký Cornelius Swarthout patent na špeciálnu panvicu na pečenie oplítkov. Mimochodom, v podobe tejto panvice sa líšila od klasického vaflového železa, takže americké vafle až do dnešného dňa sa vôbec nelíšia od európskych príbuzných. V tvare a chuti, americké vafle pripomínajú palacinky a niekedy sú solené a slúžia ako doplnok hlavných jedál namiesto chleba. Hlavným rysom prípravy amerických vaflí je použitie sódy, ktorá v receptúre nahrádza najbežnejšie droždie pre Európu. Americké dezertné oplátky sa tradične podávajú v tabuľke v horúcej forme a nalejú sa na javorový sirup.

belgický

Belgické vafle sú podmienene rozdelené na 2 typy: Brusel a Llege. Bruselové oblátky majú obdĺžnikový tvar a kvôli vysokému obsahu kvasiniek a bielych bielkovín majú bujnú štruktúru. Liege naopak majú guľatý tvar a sú pečené s kúskami karamelizovaného cukru, kvôli čomu sa stávajú tvrdými a krehkými. Na stôl sa bruselské vafle podávajú teplé, sypané cukrom, lieviky Liege sa môžu podávať teplé i studené, s čokoládovým sirupom.

holandský

Tieto oplátky sa objavili v syrovom hlavnom meste Holandska – meste Gouda. Holandské prvej doštičky boli pripravené s prídavkom hnedého cukru: externe predstavovali kruhy naplnené karamelovým sirupom, ktorý stuhne, oplátok lepené medzi nimi a vytvorenú viskózne nugát. Uplynula veľmi krátka doba a vafle sa nazývali slingplafi alebo sirupové oplátky (holandské slovo stroop znamená “sirup” v ruštine). Do dnešného dňa zostáva recept na holandské vafle rovnaký ako ich vonkajší vzhľad. Nedávno sa tieto linky stali obzvlášť populárne na regáloch ruských obchodov, ale pôvodne sa snažili v Holandsku.  

český

Národné oplátky v Českej republike sa nazývajú platby alebo v Karlových Varoch. Tieto oplátky sú považované za kultúrny majetok českého mesta – Karlovy Vary, kde sa najkvalitnejšie zaplatia. Karlovy Vary sú oblátky 2 šálky tenké cesto, náplň lepené tak presne, že často nie je vidieť vôbec. Mimochodom, Oblátka nie sú obvyklé oblátky konštrukcie a ich povrch je pokrytý vzory, v súvislosti s ktorými sa podobajú mince (pravdepodobne od vzhľadu týchto plátkov išiel svoje meno a musí mať spoločný koreň so slovom “pay”). Tradičné zloženie karlovarských doštičiek obsahuje mandle a minerálnu vodu z miestnych zdrojov. Je tiež známe, že platby, na rozdiel od iných európskych vaflí, sú takmer nerealistické, že sa nachádzajú kdekoľvek okrem Českej republiky. Avšak, ak plánujete cestu do Európy, nezabudnite sa pozrieť na Karlovy Vary, aby si tento nádherný ostrý dezert priamo na uliciach mesta alebo kúpiť krásne balené oblátky v miestnych obchodoch ako chutí suvenír priateľom. A čo je najdôležitejšie, pri nákupe účtov na ulici, nezabudnite požiadať predajcu, aby ich zahrial pre vás.

nórsky

Pre nás známe z detských “tubulov s kondenzovaným mliekom” sú v skutočnosti nórske národné vafle cookies a nazývajú sa krumkake. Tieto jednoduché géniové diela z výtvarného umenia Nórov tradične podstupujú vianočný stôl. Zloženie krumkake mimoriadne skromné, obsahuje len 5 zložiek: múka, maslo, vajcia, cukor a smotana. Možno to je dôvod, prečo sa po celom svete s radosťou začalo používať tento neobvykle chutný vaflový tanier s prekvapujúco nízkymi nákladmi. V Nórsku sa výplne na krupkake môžu meniť, ale najtradičnejšie – šľahačka. Mimochodom, najpopulárnejšou formou na svete je krupkake – vaflové rohy so zmrzlinou.     

exotický

Takéto oplátky sa spravidla pečú na východe a výrazne sa líšia od európskych a amerických. Napríklad v Japonsku sa oblátky pečú vo forme rýb. Zároveň sú pomerne husté a takmer vždy majú plnky z nasekaného fazule a čokoládového krému. V Thajsku sú oplátky tradičnejšie vo forme, ale majú nezvyčajné jasné farby kvôli pridaniu rôznych korenín.

5 tipov na výrobu doštičiek

  1. Vopred ohrievajte vaflovú žehličku (asi 3-4 minúty pred začiatkom pečenia).
  2. Vopred namažte vaflový žehličik s rastlinným olejom bez zápachu, aby ste nepoškriabali plátky na povrch. Treba však pamätať na to, že ak recept naznačuje veľké množstvo oleja, potom nie je potrebné mazať žehličku.
  3. Stlačte ruky na horný kryt vaflového železa, ak chcete, aby sa oplátky ukázali byť tenšie a chrumkavé. Nezabudnite predtým nosiť ochranné rukavice
  4. Sledujte čas. Čas pečenia v zásade závisí od hrúbky plátkov: levanduľové oplátky sa zvyčajne pečú 1-2 minúty, dostatočne tenké, aby sa dostatočne pripravili a 30 sekúnd.
  5. Pamätajte na náplň. Tenké oplátky sa rýchlo namočia, takže nie sú vhodné na plnenie (s výnimkou lepenia), ale husté oplatky odolávajú sirupovi, krému a krému, pričom zostávajú husté.   

Zdroj fotografie: Getty Images