“Kaukazský zajatý”: “Raskososti oči na testy dosiahli tesné prúžky”

– Ani Gaidai, ani celá posádka nemala pocit, že natáčíme film už celé veky. Práve sme pracovali dobre a s nadšením, “pripomína Natalia Varley, herec hlavnej úlohy. – Gaidaiho “kaukazský zajatý” bol rozmiestnený v rámčekoch hlavy pred nakrúcaním v hlave. A keď začal zhromažďovať, samozrejme, niečo lietalo. Napríklad pred scénou, v ktorej sa Nina vháňa do rieky na záchranu Šurika, som najskôr vyskočil na koňa, potom na osle a až potom skočil do vody. Zdalo sa mi, že to boli zaujímavé a zábavné epizódy, ale Gaidai ich odreza. A chápem, prečo: udržať rytmus filmu. Všetko, čo spomalilo, bezohľadne odhodil. Páska je krátka, len asi dvadsať hodín a zdá sa, že je to asi desať minút – a to je všetko. V tom nie je nič nadbytočné, ako keby bolo všetko zastrelené.

Foto: stále z filmu

– Keď už natáčanie začalo, dostal som album s fotografiami pretendentov (asi 500 z nich) pre úlohu Niny. Tam boli všetky naše krásy známa herečky a Fateeva a Kustinskaya a Vika Fedorova a Rumyantsev, a Konyukhov … Na konkurz, bolo mi to jedno, pretože zdráhajú k hviezde vo filme som nemal. Pracoval som v cirkuse, miloval svoju vzduchu v miestnosti a na “Mosfilmu” prišlo viac zo zvedavosti: Veľmi sa mi páčili filmy Gaidai “Psie kríženec …” a “bootleggers”. A bolo zaujímavé poznať ho. V tej dobe som nebol nováčikom do kina, navyše som bol schválený za úlohu francúzskeho gymnastu v Samsonovovej filmovej aréne. Myslel som, že: ak opustiť cirkus na chvíľu v záujme streľbe, ale iba v “aréne”, kde moja postava – gymnastka, a dokonca aj francúzsky.

Na stretnutí s Gayday som sa cítila úplne zadarmo. Myslím, že keby som vážne vzal vzorky, pravdepodobne by som sa prilepil. Bol som prevezený do kancelárie Gaidaiovej, sedel som pri stole. Páčilo sa to ako skúška – Leonid Iovič položil otázky, odpovedal som. Potom ma požiadal, aby som priniesol scenár, boli sme uctievané rolími, potom som bol odvezený na fotografický test. Dlho som hľadala make-up, pretože nie som naozaj belošský dievča. Makeup artists najprv pletené pleteniny a utiahli ich na korunu, aby oči viac šikmé. Ale potom to všetko odmietli. Mal som dlhé vlasy pokrývajúce moje lopatky, skrútili mi mierne vzorky, a keď boli schválené pre túto úlohu, začali sa rozrábať. A nie hneď – najskôr o 10 centimetrov, potom znova …

Dokonca aj na testoch Gaydai opatrne požiadal: “Môžete si plaviť?” Okamžite som išiel a zmenil sa. Každý to považoval za odvážny a oslobodený akt, ale v skutočnosti cirkusové plavky boli mojím pracovným oblečením. Keď som bol schválený za úlohu v “kaukazskom zajatí”, Gaydai odišiel do Samsonova a požiadal ho, aby ma prepustil z filmu Arena.

– Ako si myslíš, čo sa vám páčilo Gaidai?
Natalia Varleyová (Natalia Varley)

– Úprimne povedané, neviem. Možno preto, že to bolo pekné, zložené, radostné oči, otvorené celému svetu. A cirkusový gymnast, bolo veľa trikov. Okrem toho som mal úspešný test na obrazovke.

– Filmovanie začalo v pavilónoch “Mosfilm”, potom filmová posádka lietala na Kryme, žili sme v Alushta v hoteli “Chernomorskaya”. Pred každou epizódou bolo veľa skúšok, pretože som bola ešte neprofesionálna dramatická herečka. Ale triky na výkon neboli ťažké. V blízkosti mesta Alushta postavili dacha Saakhov, z ktorého okna som vyskočil. V skutočnosti som lietala na lane zo žeriavu operátora. Z veľkej výšky – viac ako 10 metrov.

Niekedy došlo k incidentom. V epizóde, kde trio zablokovalo moju cestu, skoro som ich rozdrvil, auto nezabránilo naraz. I a frustrovaní cez útes, a spadol z koňa … Takže pri fotografovaní ešte zostal polkartiny a potreboval posledný trik – skok do rieky, Gaidai volal záskok, ale ukázalo sa, že nevie plávať. Musel som skočiť ku mne. Toto je jediná scéna, ktorá bola natočená v Krasnaya Polyana, kvôli ktorej sme sa plavili z Alushty do Soči loďou. Voda v horskej rieke bola strašne chladná, päť stupňov. Tam sme natočili túto epizódu so skokom a keď sedím so Shurikom a zaklopím zuby z chladu.

Na pozemku som musel ísť autom. Musel som študovať, majiteľ značky “Adler” červeného auta sa so mnou zaoberal. V rámci som išiel do nákladnej dopravy, ktorá bola štylizovaná ako hygienická. A keďže som bol bezohľadný, jeden deň, od Jalty po Alushtu, sme vzali našu slávnu trojicu. Teraz si myslím, že: keď sme boli prepustení, nemal som vodičský preukaz. Ale dostal som sa tam. Je pravda, že pohyb nebol taký, aký je teraz, existuje len málo áut. Napriek tomu, Simferopolská diaľnica – cesta nie je ľahká, so serpentínom.

– Záznam piesne o ľadových medveďov bolo veľa spevákov: Nina Brodsky Larissa Mondrus Gaidai … Ale nie je to tak. Pri konkurze som sedel vedľa neho a videl som, ako sa mu stále zamračuje. A potom mi navrhol: “Skúste to sami.” A keď som spieval, Leonid Iovič povedal: “Na obraze budete spievať.” A my sme natočili epizódu skladby pod môj zvukový záznam. Ale keď Leonid Iovich začal zbierať obraz prišiel Sasha Zacepin, nášho skladateľa, s Aida Vedischeva Gaidai a navrhol ju spievať vo filme. Áno, dobre spieva, ale táto pieseň je stále študentskou pesničkou. V úveroch bolo možné opustiť Vedishcheva a vo filme. Zaoberal som sa hudbou z detstva a moje sluch je absolútny, takže som na premiére vzlykal.

A samozrejme skutočnosť, že Nína je Nadežda Rumyantseva vo väčšine scénok namiesto mňa, je moja bolesť. Je pravda, že v mojom obraze sú scény, napríklad: “Nemali by sa mýliť chyby, musia sa vypierať krvou.” Gaidai veril s takouto intonáciou, môžem len povedať.

… Odvtedy som vo filme vyslovil a duplikoval okolo 2000 hrdinov, a keby som hovoril za nejakú mladú herečku, nikto nevedel.

Po premiére Gaidaiho fotografie “Na dobrom počasia Deribasovskej …”, v ktorom som vyjadril americkú Kellu, tu bola banket. Vpravo od Leonida Ioviča som sedel vľavo – Dmitri Kharatyan. Gaidai sa naklonil ku mne a povedal: “Stále nemôžem odpustiť, že som vás znel ako Nadia. Rumyantseva je nádherná herečka, pracuje pozoruhodne na dabingu, ale to nie je Nina. A bola o 10 rokov staršia ako vy, a to je hmatateľné. ” A potom povedal: “Tu sú najobľúbenejší umelci vedľa mňa. Musíme odstrániť ďalší obrázok o láske, aby v ňom hrali Natasha a Dima. ” Pili sme to. Ale ďalší obrázok už nebol.

… My, tí, ktorí pracovali na “kaukazskom zajatí”, sú veľmi málo, a preto sa snažíme udržiavať vzťahy navzájom. S Ninou Pavlovnou Grebeshkovou (vdova Gaidai) často voláme. Odvolávam sa na ňu za radu, najmä potom, čo matka preč. Je šikovná, múdra žena. Nie je to tak dávno, oslávil výročie Sasha Zatsepina a ja som ako vždy zazpíval o piesni o medveďoch. S Etushom sa niekedy navzájom vidíme. Má energickú a milujúcu manželku Lena. Snaží sa udržať Voviku, takže Lena volá svojho manžela v dobrej kondícii. A stále ide na pódiu.

– A pred piatimi rokmi sme natočili film o “kaukazskom zajatí” a dostali ma na miesta našich filmov. Stará krymská diaľnica sa rozpadla. Zastavili sme v Alushta, sme došli ku schodom, ktoré som bežal vo filme k svojmu strýkovi Dzhabrail (Mkrtchyan), keď vedľa neho bol CAAX (Etush). Bežal som dole po rebríku znova a počul hlasy muža: “Hej, hele, Varley!” Otočila sa a spýtala sa: “Ako vieš, že má chrbát?”. A oni: “Nemôžeš to zistiť?”

Na zvláštne prípady a konflikty, ktoré sa konali na natáčanie “zajatí”, hovorí Vladimír Zuckerman, režisér a tvorca “múzea troch aktérov” Nikulin, Morgunov a všina:

– Myšlienkou bolo začať film s malým animovaným šetričom obrazovky. Spočiatku sa objavil skúsený a napísal na plot písmeno “X”. Potom Balbes stiahol písmeno “Y” vedľa neho. Nuž, a potom bežal Coward, ktorý, počujúc políciu píšťalku, napísal: “Film konca.” Tento vtip bol považovaný za hooligan a Shurik, ktorý jazdila na osle, šiel na šetrič obrazovky.

Gaidai miloval improvizáciu počas natáčania. Päť alebo šesť zákrokov sa zachytilo pod scénárom, a potom režisér dal dvakrát improvizácii herca a vybral si to najlepšie. Spisovateľ scenára Jakov Kostyukovskij povedal: Možno ju vôbec nepotrebujem, herci prídu so všetkým? Hlavným generátorom myšlienok bol Vitsin. Z jeho podania vo filme sa objavil streľba z praku a scéna, v ktorej sa kričí plachý zo šiat Niny. Je tiež majiteľom frázy “Stojte na smrť”, replika “Buďte opatrní!” V epizóde, kde je Vicinova hlava zatlačená dverami. A on tiež prišiel s obrovskou výkyvnou striekačkou na scéne injekcie Morgunovovej.