Kráľovské správanie, alebo Prečo si dopriať príjemnú chuť do jedla

Foto: Getty Images

Po prečítaní týchto pravidiel môžete porovnávať správanie s vévodkyňou v Cambridgi … A určite nesmiete zasiahnuť nečistotu v tvári pod pohľadom nového gentlemana. takže:

– Potrebujem príjemnú chuť do jedla?

– Nechcem vám priať dobrú chuť, rovnako ako hovoriť “Buďte zdraví”, pretože zdvorilý človek si nevšimol, že niekto kýchal. Pokiaľ ide o “príjemnú chuť do jedla”, potom so zákazom v Sovietskom zväze modliť sa pred jedlom, tento výraz nahradil “nášho Otca”. A nemá žiadne sémantické zaťaženie.

– Čo robíme s tkanivami a papierovými utierkami?

– Sedíme pri stole, položíme na kolená tkaninu. Používame ho, ak potrebujeme mať vlhké pery. Ale nedotýkame sa papierových obrúskov pre celú večeru. Bude potrebné iba vtedy, ak sa na stole stane niečo.

“Ako by ste mali jesť polievku, šalát?”

– Všetko je jasné s polievkou! Jedzme ju s lyžičkou, ale je tu dôležitý odtieň. Bez ohľadu na to, ako je chutná polievka, nemôžete ju dokončiť až do konca … Dôvodom je poklepanie lyžice na tanieri! So šalátom je ťažšie. Napríklad listy hlávkového šalátu nie je možné odrezať, ale len ich rozdrviť kusom chleba, prepichnutím vidlice. Ale s cieľom ochutnať známy šalát-olivye všetkými pravidlami, bude potrebné trénovať nie jeden nový rok! Použitie vidlice ako špachtle v tomto prípade je nesprávne. Zelený hrášok, kocky cibule a zemiaky, musíme prepichnúť vidličku.

Foto: Getty Images

– Ako rušiť čaj?

– Na túto otázku určite nerozlomíme hlavu: ruka automaticky posunie lyžicu v smere hodinových ručičiek, čo je mimochodom nesprávne. Presuňte lyžicu, musíme “dopredu”, rovnako ako kyvadlo. To vám pomôže vyhnúť sa zvuku z kontaktu šálky a lyžice. Navyše nepijeme čaj s citrónom plávajúcim ako záchranná línia, ale extrahujte citrus s lyžičkou na okraji podšálka. Jednorazový cukor v neprítomnosti klieští sme si s prstami.

– Čo mám robiť, ak mám kosť v ústach?

– Je to jednoduché. Nepokúšajte sa vyplieniť kosť na vidličku alebo, horšie, s rovnakou vidličkou, pokúste sa ju dostať do úst. Kosti podľa pravidiel etikety odstraňujeme z pier s prstami a necháme ich na okraji misky.

– Kde ponechať spotrebiče pri výmene riadu?

– V tanieri. V prípade, že sme už dokončili večeru, necháme nástroje diagonálne: v porovnaní so šípkou by vidlička a nôž mali ukazovať na päť hodín. A vložte utierku na pravú stranu taniera.

Ak vidlica alebo nôž spadol na podlahu …

– Nezdvihujte, ale ihneď zavolajte čašníkovi.

– Ako zavolať čašníkovi?

– Najjednoduchším spôsobom je stretnúť čašníka s očami. Pre skúseného reštaurátora bude stačiť ísť na stôl. V ostatných prípadoch môžete urobiť gesto s rukou.

– Ako sa opýtať: “Kde je toaleta?”

– Je to jednoduché. Ani nemusíte prísť s šikovnými menami, ako je “Lady’s Room”. Stačí sa pýtať: “Kde môžem umyť ruky?”

“A čo šaty?”

– A nakoniec o našej, o dievčine – o šatách. Je zaujímavé, že dievča môže nosiť dlhé šaty len vtedy, keď ho sprevádza muž. Vo všetkých ostatných prípadoch je lepšie obmedziť sa na koktejl.