“Matilda”: o čom je film a prečo sa vyžaduje, aby bol zakázaný

Dej sa točí okolo historického melodráme ako žáner s názvom tvorcami – o láske princa Nicholas Romanov, budúcnosť posledného ruského cisára Nicholas II, balerína Mathilde a Kshesinskaia. Romantické vzťahy netrvali dlho – pred jeho korunováciou so svojou budúcou manželkou Alexandrou Fedorovnou. Mimochodom, hovoria, že balerína a Mikuláš II. Dokonca mali dcéru (!)

Po komunikácii s cároviča Nikolaj Alexandrovič bola milenkou ďalšieho veľkého kniežaťa Sergeja Michajloviča a neskôr si vzal ďalší člen kráľovského rodu – veľký knieža Andrej Romanov. Vyvolala nelegitímneho syna. A po revolúcii z roku 1917 navždy opustil Rusko. V Paríži mala vlastnú baletnú školu.

Zákaz filmu Matildy
Zakázať film Matildy je jedným z hotly diskutovaných tém o Runet
Foto: stále z filmu

Samotný osud Kshesinskej je zvedavý – žila dlhý život takmer sto rokov. Je to prima balerína cisárskych divadiel, vplyvná osoba.

Úloha hlavnej postavy bola pozvaná poľskej herečke Michaline Olshanskej, cisár Nicholas II hral nemecký divadelný a kinematský herec Lars Aidinger. Medzi názvy hviezd: Ingeborga Dapkunaite, Jevgenij Mironov, Sergej Garmash, Danila Kozlovský a Grigory Dobrygin.

Obraz z prvého dňa bol koncipovaný ako rozsiahla historická rekonštrukcia: Uspensky katedrála, Palác na rieke Pontoon a interiéry vozňov cisárskeho vlaku boli špeciálne znovu vytvorené. Natáčanie sa uskutočnilo v divadle Mariinsky, v paláciach Catherine, Alexandrovsky, Yusupov a Elaginooostrovsky. Pre 5 tisíc oblekov podľa niektorých informácií zostalo 17 ton plátna. Celý rozpočet obrazu je 25 miliónov dolárov.

Ako to všetko začalo?

Foto: stále z filmu

Skutočnosť, že režisér Alexej Uchitel začal v roku 2014 natáčať historické filmy, bol známy a nikto protestoval. A keď bola výroba v plnom prúde, ak nie viac, verejnosť sa náhle začala aktívne brániť natáčaniu a požadovala úplný zákaz. Možno, prvý trailer pre film sa zdal byť provokatívny. Od okamihu jeho objavu však začali klesať sťažnosti. Medzi hlavné iniciátory patrí spoločenské hnutie “Kráľovský kríž”:

“Vo filme” Matilda “car Nikolaš II. Nie je zobrazený tým, čo naozaj bol. Láska medzi Matildou Kshesinskaya a cis Nikolaj II bola platonická, a nie lascivious. Aj pod vládou cara Mikuláša II. Bola hospodárska a sociálna situácia lepšia ako súčasná situácia v Rusku, “hovorí oficiálne vyhlásenie verejnosti. A apelovali na podporu Natalie Poklonskej, teraz poslankyni Štátnej dumy a v tom čase prokurátora Krymskej republiky.

Natalia Poklonskaya dvakrát poslala generálnemu prokuratúre Ruskej federácie žiadosť o kontrolu Matildy za extrémizmus. Pri audite sa nezistili žiadne porušenia. V roku 2016 sa na internete objavila petícia na stránke Change.org, ktorej cieľom je zakázať film. “Obsah filmu je vedomé,” hovorí.

“V histórii nie sú žiadne skutočnosti o spolunažívaní ruských carov s tanečníkmi,” uviedla petícia. – Rusko je vo filme zastúpené ako krajina šibenice, opilstvo a smilstvo, čo je tiež klam. Na obrázku sú obsadené scény Nicholasa II. S Matildou, samotný kráľ je zastúpený krutým pomstychtivým debaucheom a cudzoložkou. “

Foto: stále z filmu

Koncom januára 2017 boli do kín z krajiny odoslané reklamácie. Natalia Poklonskaya poslala na zastupiteľstvo generálneho prokurátora ďalšiu žiadosť o overenie zákonnosti vynaloženia rozpočtu prideleného filmovou nadáciou na vytvorenie filmu. A v apríli 2017 – v odbornej komisii ako súčasť lekárov psychologických, právnických, filologických, kultúrnych, historických vied so skúsenosťami až do 28 rokov na posúdenie scenára a prívesov filmu.

Členovia komisie videli veľa kritiky: od morálneho obrazu ruského cára až po ošklivý vzhľad svojho milovaného. A verdikt je rovnaký: obraz robí falošný obraz sv. Mikuláša II., Uráža pocity veriacich. Výsledky vyšetrovania boli znova zaslané na kanceláriu generálneho prokurátora.

Kto podporil vydanie filmu?

Hlavná myšlienka, ktorá znie vo väčšine kultúrnych pracovníkov a úradníkov – aby predčasné názor na film, ktorý ešte nie je uvoľnená. Avšak agresívne útoky od verejných organizácií sa nemuseli ponechať bez pozornosti. Mnoho umelcov za svoju povinnosť hovoriť na podporu maľovanie považovaný: filmový režisér Stanislav Govorukhin, predseda Dumy Výboru pre kultúru, kritizoval myšlienku kontrolovať film s tým, že tieto iniciatívy by mala byť prerušená v zárodku.

Otvorený list napísal viac ako štyridsať ruských režisérov, medzi nimi aj Pavel Lungin, Alexander Proškin, Alexander Gelman, Vitali Mansky, Andrej Smirnov a ďalší. Minister kultúry Vladimír Medinský, ktorý bol na sade niekoľkokrát na výstave, tiež podporil Matildu vo vysielaní rozhlasu Komsomolskaja Pravda.

Nakoniec komentár k situácii okolo premiéry poskytol aj tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podľa neho, vyhodnotiť film, ktorý ešte nie je pripravený, aspoň divný. “A, úprimne povedané, ja, bohužiaľ, nemám informácie, ktoré odborníci hodnotili film – odborník pre odborníka je iný. Preto nevediac o tom, kto presne vyhodnotil film, v rámci hraníc s ktorými mocami je pravdepodobne ťažké povedať niečo, “povedal Pešov.

A čo hovoria potomkovia kráľovskej dynastie Rimanov?

Foto: stále z filmu

Zástupcovia Romanovovho domu nesúhlasia s hodnotením stále nevydareného filmu. Ale myšlienka filmu mnohým zjavne nemala rád. Riaditeľ ruskej Imperial domu úradu Alexandra Sunset vo vzduchu, “Radio” Baltic “s názvom” Matilda “Chatrný falzifikát, ktorý nemá nič spoločné so skutočnými udalosťami” ešte diskutovať totožnosť svätého muža, dokonca aj kráľ, to je celkom možné, ale k čomu? Ak chcete ukázať v nejakej zvrátenej forme, zarobiť peniaze na nízke emócie a inštinkty? Nie je to dobré. “

Zástupca združenia členov rodiny Romanov (ďalšia pobočka rodiny) v Rusku Ivan Artsishevsky verí, že na obrázku nie je nič zlé. “Mikuláš II. Sa stal svätým za mučeníctvo a myslím, že je úplne normálne mu ukázať ako človeka,” povedal Artsishevsky TASS.

Filmoví tvorcovia sú unavení argumentovať

Riaditeľ Alexei Uchitel nazval diskusiu okolo “Matildy” zbytočnou a zbytočnou. “Úprimne, už som so mnou a celá filmová posádka filmu už unavená vojnou slečny Poklonskej. Namiesto pokojného ukončenia filmu musím byť rozptýlený nezmysel, nezmysel a urážky, “- povedal režisér RIA Novosti. “Bude to film, každý sa na to pozrie, a potom bude možné len jeho diskusia.”

Aj on verí, a filmový producent Alexander Dostman: “Ľudia, ktorí nevideli film, ale nie je vidieť nikoho, ale pracovná skupina nemôže robiť nejaké závery – je to vtipné, trochu komédia, úžasný hlúposti. A viac prekvapujúce je, že všetci idú Natalia Poklonsky občas považovaná za svoje stanovisko, že je to niečo, čo som prestal byť prekvapení. Je to film o krásnej láske. Bez ohľadu na to, či cára Mikuláša kráľa, alebo nie, to je – človek, človek, ktorý nemôže milovať? “.

Podľa Tass, Konstantin Dobrynin, Alexej Uchitel riaditeľ právnik apeloval na Komisie pre etiku Štátnej dumy Ruska proti činnosti námestníka Natalia Poklonsky odôvodňujúce možného porušenia pravidiel parlamentné etiky, ktoré sa prejavujú “v nepodložených obvinení” Poklonsky proti učiteľmi, rovnako ako v “použitie vedome nepravdivé informácie a požaduje nelegálne konanie “proti tvorcom filmu” Matilda “.

Kedy je premiéra?

Premiéra je naplánovaná na 26. október 2017, bude sa konať v Mariinskom divadle, kde vystúpila hlavná hrdinka filmu Matilda Kshesinskaya na začiatku 20. storočia. Mimochodom, hudobným producentom filmu bol Valery Gergiev, umelecký riaditeľ a generálny riaditeľ divadla Mariinsky.