Ottyanki do 14. februára

Ottyanki do 14. februára

Krasnojarsk jehličanka Tatyana Stetsko
Foto: Tatyana Golovina

Určite mnohí z vás počuli toto tajomné slovo “vytynaki”. Aký druh “šelmy” je to a čo to jesť? V skutočnosti vynyanka – to sú výrezy, ručné výrobky, rezané z papiera (z ukrajinského slova “vytynate” – strih). Vytynanki sú jednoduché a zložité, vzorované, jemné, viacvrstvové, silueta, z farebného alebo bieleho papiera …

V krasnojarskej regionálnej mládežníckej knižnici v predvečer Valentína sa konala majstrovská trieda na výrobu tyčiniek.

– Na prvý pohľad sa všetkým zdá, že je to ťažké, – zdieľa Deň žien zamestnanec knižnice a krasnojarskej ihličkovička Tatyana Stetsko. – Prichádzajú k nám nováčikovia a zdvihnú nás rukami: “Nemôžem to urobiť v mojom živote”. A potom, pri pohľade na ich prvú postieľku, obdivujte: “Urobil som to?”. V skutočnosti nie je nič zložité, pretože všetci sme v detstve vystrihli snehové vločky, vyrábali remeslá z papiera, zdobili byt … Vyrobili sme obrobok, niekoľkokrát ho zložili a starostlivo nakresliť výkres nožnicami. Vytynanki nikdy nie sú rovnaké – z iného uhla odrezali nejaké detaily a dostanete úplne iný ornament. Rozhodne nemusí byť múdry, aj keď náhodou niečo rozrežete alebo nerovnomerne rozrežte, v dokončenom tvare bude vyzerať symetricky. Zásada kaleidoskopu funguje. Hlavná vec je aplikovať trochu fantázie a všetko sa ukáže!

Chcete sa naučiť, ako urobiť topánky? Regionálna mládežnícka knižnica v Krasnojarsku (str. Shchorsa, 46) vyzýva všetkých priateľov na bezplatné majstrovské kurzy.