Prečo je hnutie proti obťažovaniu vojnou žien proti mužom

Ako výraz “cez posteľ,” pokladaný byť dávno len vulgárny vtip, to bol pýchou moderných feministiek – pobúrení muža pozornosť a získal na posvätnej právo dať nad všetko.

Hollywoodske herečky a aktivisti kampane Time’s Up proti sexuálnemu obťažovaniu, 8. januára 2018

Ženy už dlho bojovali za rovnosť s mužmi nárokoval právo na vlastníctvo, krv porazil na schopnosť voliť vlastnú vládu, urputne bránil ich legitímne túžbu budovať kariéru. Zdá sa, že feminizmus už prešiel všetkými fázami: jeho vrcholom bola senzačná sexuálna revolúcia, ktorá v 60. rokoch vybuchla na Západe a postupne obklopovala väčšinu zemegule. Dámy konečne dostal všetko pre to, ktorý usiluje od stredoveku – mini-sukne, antikoncepciu, potraty sem a tam, sexuálna túžba, flirtujúci a možnosť uzavrieť manželstvo a rozvodu s niekým sa vám páči. Nech žije nový svobodný svet. Mali by sme byť všetci feministi.

Samozrejme, emancipácia mala svoje vlastné medzery. Jednoducho sa im nedarilo, vzhľadom na mladý vek ženského hnutia. Pokiaľ budeme hovoriť o Západu, k úplnému víťazstvu mužov tu mohlo brúsiť len otázkou rozdielu miezd a reprezentatívnosti žien v top politické a obchodné (ktorý, mimochodom, a tak ukazuje pozitívny trend). So zvyškom sveta je to oveľa ťažšie: niekde niekedy ženy nechcú byť umiestnené do politickej strany, niekde – ideológia to neumožňuje. S týmito problémami by globálne organizácie, ako napríklad “UN-Women”, ktoré – za svoje šťastie – podporujú hviezdy Western A-list, mali pracovať jemne a diplomaticky.

Suffragettes v Londýne, koniec 19. storočia

Ale zrazu, v mysliach samotných týchto hviezd prvého sledu tam bola nová smena. V Spojených štátoch, tam bol misogynní, Trump, oznámil to (alebo skôr vystaviť) smilník-Weinstein. Sexuálna revolúcia presunula do zahraničia pod názvom obťažovanie – a potlačiť rozľahlý korupcii boli nazývané tie “ženy v čiernom”, militantné glamazonki, ktorí vyhlásili, že sú poslovia “nová éra” a vyhlásiť unisono: “Čas je hore» ( «Čas vypršal»).

Na zbrane

Obrad poslednej zo “Zlatý glóbus” vyzeral veľkolepé. Vznešený a krásny Herečka, ktorá pred troma mesiacmi zvrhol z kinoolimpa raz legendárnej Weinstein, boli na tichom proteste proti týraniu v celej rade priemyselných odvetví. Pre väčšie okázalosťou všetkých dam prišiel v čiernej farbe: je zvláštne, že niekto objavil na červenom koberci na “holé” oblečenia, a niektoré z nich – rovnako ako notoricky známych aktivistov Meryl Streep, Emma Watson a Natalie Portman – oblečení v uvážene uzavretý, takmer viktoriánskej šaty. Zatiaľ čo niektorí starý zvyk naďalej lákať fotografov a fanúšikov, dámy sa pozrel na militantné kamery a agresívne, akoby skandovanie: “Už len myšlienka na sex so mnou – a pokazím celý svoj život”

Haley Baldwin
Natalie Portmanová s aktivistom Time up

Každá dáma na scéne považovala za svoju povinnosť spomenúť si obťažovanie ako producenta, ako aj iné autority v Hollywoode. Skutočnosť, že potom, čo dopriať skazenú správanie vedúceho Weinstein Company nepovedal ani slovo (a ospravedlňujem, má byť: “Harvey Weinstein medzi nami, prečo vo veku rovnosti veľkí šéfovia ešte obťažovať ženy”). V tejto hollywoodskej dráme sú obeťami, nie sirény. A presne to isté by mali cítiť všetky ženy, ktoré niekedy potiahli koleno alebo mierali na stretnutí.

Nicole Kidman skandovanie “ženy – sila”, Natalie Portman sa škodoradostným irónie a extázy vlastného dôvtipu ponižuje všetky nominovaných mužov pri zadávaní do najlepšiu réžiu ( «A tu sú all-mužskej kandidátov»), a televízna moderátorka Oprah Winfrey a všetky reči aby zodpovedali prezidentská (čítaj: “Oprah 2020: Amerika víta jej nový prezident (female)”).

Stručne povedané, celý tento čierny pochod vyzeral naozaj strašidelne, najmä na pozadí jasne vystrašených mužských hercov. Nie bez rozumu, dokonca aj vodca ceremónie žartovne nazval zhromaždené publikum “dámy a páni odišli”. Medzi nimi bola veľa tých, ktorí ako znak solidarity vytiahli čiernu košeľu a zaplnili odznak “Time’s Up” – ale úprimne povedané, títo odvážni chalani vyzerali ako háčkované mláďatá. Považovalo sa to, akoby jeden žert a zlý tréneri by vás rozbili, že ste porušili ich posvätné právo. Okrem moderátorky sa nikto z nich nedotkol témy obťažovania vo svojich vystúpeniach a herec David Harbour požiadal novinárov, čo časom hore je, niečo nepochopiteľné.

Muži sa bojí a celkom správne – zdá sa, že rozhnevané dámy všetkých sa zaznamenávajú v kategórii slobodných a vulgárskych. A nikto nie je imúnny.

V posteli s nepriateľom

Autoritatívny čas čas neoprávnene udelil tradičný titul “Osoba roka” všetkým ženám, ktoré našli silu pripustiť, že boli tiež obťažovaní. V tomto ohľade všetky úprimne pokrytecké obvinenia herečiek proti Weinsteinu vyústili do pozitívneho impulzu, ktorý sa šíril vo všetkých štátoch a ako niektorí analytici poznamenali niektorým krajinám západnej Európy. Po tom všetkom, je hlavným cieľom kampane «Čas vypršal» – zastaviť násilie a obťažovanie a to nielen v kinách a divadlách, ale aj v tých odvetviach, kde je stále prítomný kultúra mužskej dominancie (reštaurácie a hotelierstva, armáda, ťažký priemysel a tak ďalej). 

Ženský pochod proti sexuálnemu obťažovaniu #MeToo, 12. novembra 2017

Táto úloha je naozaj ušľachtila a vo všeobecnosti spĺňa hodnoty akejkoľvek inej sociálnej organizácie. Ale iba spôsoby dosiahnutia rovnosti sa fatálne zmenili.

Obťažovanie je zločin nepochopiteľný, a to ani z pohľadu zákona. Škandál vo Weinsteine ​​to jasne ukázal. Nie je potrebné žiadne vyšetrovanie a žiadne dôkazy – toľko, že každá žena jednoducho povedala, že bola obťažovaná pred 30 rokmi. A verte tomu jej. Jej “páchateľ”, samozrejme vo väzení nebude závod (jednoducho preto, že čin nie je trestným), ale verejné napomenutie byť horšie ako väzenie. Weinstein, napríklad silou vypálil – aj keď mimochodom, vždy bol jeho kontrakt napísané, že v obťažovanie jednoducho dostane pokuty – a obyčajní ľudia s päsťami hodený na neho na ulici. Niet divu, že tento trend sa rýchlo ujal – v okamihu zločinov proti dámy (a nielen) cti obvinil Kevin Spacey, Steven Seagal, David Blaine, James Franco, Michael Douglas a ďalšie. A to nie je chyba: kvôli niekoľkých nepodložených svedectvo viac ako dvadsiatich známych mužov v najlepšom prípade do zlej povesti, av najhoršom prípade – platené kariéry. 

Michael Douglas – jedna z posledných obetí obvinení z obťažovania

Toto usporiadanie otvára obrovský priestor pre pomsty žien – alebo len za vydieranie. Teraz argument “cez postel” je ich nespoľahlivý dôkaz. V oboch prípadoch sa žena vyhrať buď jeho “páchateľ” bude klesať, a vypálil (a to je, aký druh, a dokonca aj na jeho miesto), alebo jednoducho vydeseného muža vstúpiť do predsúdne dohode (oprávnene) a zaplatiť dobrú náhradu. 

A v tejto dobe všetky ženy sveta oslávia svoj triumf. V otvorenom liste “Čas je hore”, pod ktorým podpísali dobrých sto hrdinov “továrne snov”, sa autori odvolávajú na ženy len ako “drahé sestry”. Zdá sa, že každý, kto sa niekedy stretol s nežiadúcou mužskou pozornosťou, patrí akýmkoľvek spôsobom do špeciálnej spoločnosti, z ktorej je nemorálne a jednoducho nemožné. 

Creepers

Avšak, človek nikdy nevie, ako hlasno odvolanie “Drahá sestra” stráca svoj význam, pretože v posledných rokoch šoubiznise priemysel iskrí s novými a novými obvinenia z obťažovania pochádzajúcich z mužov …. Je to zriedkavý fenomén – a možno aj ten prípad, keď výnimka iba potvrdzuje pravidlo. 

Ďalšie prvenstvo, “vaynshteynovskuyu” vlna odhalenie obvinenia z obťažovania homosexuál už klesol spomínanú Kevin Spacey, ktorého kariéra nezachránila ani úprimnú ospravedlnenie, hraničiace s výčitkami a neočakávané coming-out herca. Ospravedlnenia neveril, a uznávanie homosexuality bol široko videný ako slabý pokus odvrátiť pozornosť verejnosti od škandálu. Ale ich počet sa nazýva, neprešiel: teraz jedným z najvyhľadávanejších hercov vyhlásený persona non grata vo všetkých budúcich filmových projektov (aj riadenie “House of Cards” nebol odložiť deportáciu späť domov jeho hlavná hviezda). 

Je pozoruhodné, že pre obvinenia Spacey stál málo známych hercov, ktorých mená sú na pamäti, len verejnosť s ohľadom na škandál. Jeden z nich – Harry Dreyfus – okrem jeho vzťahu s jeho bezbranným otcom a nedokázal sa odlíšiť od filmu. Ďalšie – Anthony Rapp – pre jeho celú kariéru a nehral v žiadnom viac či menej výrazná filmu, ale na “Star Trek” série. Tento trend všeobecne, sú jasné: aj neznalí heterosexuáli sú pripravení dať na verejnú prezentáciu svojho minulého špinavej bielizne zvrhnúť z podstavca všeobecne uznávanými priemyselnými giganty.

Bez mužskej zjavenie nezostal a módny svet. Tu niekoľko mužské modely a asistenti oznámil hon na všeobecných domácich maznáčikov, fotografi Bruce Weber a Mario Testino, ktorý sa donedávna takmer prirovnávaný k géniov súčasnej fotografie. Tá, mimochodom, zostáva hlavným súd fotografom britskej kráľovskej rodiny po mnoho rokov. To bolo jeho autorstvo patrí všetkým známeho fotenie princeznej Diany, oficiálne portréty Windsor, Zásnubný fotografie princa Williama a Kate Middleton, a jeho študent, Alexi Lubomirski, mala za úlohu zachytiť zapojenie princa Harryho a Meghan Markle (čítaj: Foto s nádychom: 5 faktov o o zapojenie fotenie princ Harry a Meghan Markle). 

Mario Testino na výstave autorských portrétov princeznej Diany, 2005

Ale obžaloba-inkvizícia, ktorú vypustili zneužívané ženy a upadávali nejaké muži, nezbavuje ani legendy. Obvinený v demonštratívnom masturbácie v nútenej simuláciu pohlavného styku, a Weber Testino mať ani čas povedať jediné slovo na svoju obhajobu ako stratené kontrakty s poprednými módnymi domami a “lesklý” vydavateľstvami (kráľovská rodina mlčí). Je pozoruhodné, že po tejto logiky by mal zradiť odpor verejnosti i osobnosti ako Leonardo da Vinci, Oscar Wilde a Andy Warhol. Ale doteraz sa neuplatňujú aktualizované hodnoty moderného sveta.

Vo svojom oficiálnom vyhlásení Anna Wintour oznámila, že napriek mnohým osobným priateľstvám s testínom jej publikácia a celá americká spoločnosť Condé Nast odmietli služby fotografa

A tu je ďalšia zaujímavá vec. Zbrane, ktoré ženy tak šikovne nasadili proti mužom, raz sa pokúsili začať a proti dámy. Reč je o speváčka Mariah Carey: bezprostredne po riadok s jej bývalým bodyguardom Weinstein a niekoľko zamestnancov svojho domu boli obvinení svojho šéfa urážky a sexuálneho obťažovania. Zdá sa, že situácia je individuálna: mužské slovo proti ženskej (a nič viac). A napriek tomu, Weinstein, Spacey, Testino a tucet mužov teraz iba orientačné a že spoliehajú na nahromadené štátu, ale Mariah Carey nielen stretávajú s verejným odsúdením, ale aj ticho povedal na globusovsky pochode v čiernych šatách a s úsmevom obhajoval pohyb Time up. 

Mariah Carey pred ceremoniálom Zlatého glóbu, 8. januára 2018
Na party-party s novým rytierom, tanečníkom Brianom Tankom

Stručne povedané, nie je dôležité, kto obviňuje obťažovanie – on alebo ona. Hlavná vec je, že obvinený je človek – a je veľmi vplyvný.

Všetko alebo nič

Úroveň verejnej diskusie rýchlo klesá na značku “buď s nami alebo s nami”. Tu napríklad francúzska herečka Catherine Deneuve as ňou sto európskych kultúrnych osobností – proti. V otvorenom liste v Le Monde, tieto ženy horlivo brániť správne “priudaryat pre ženy” mužovi, ktorý je považovaný za neoddeliteľnú súčasť sexuálne slobode, ku ktorému ľudstvo sa deje po celé stáročia. 

Catherine Deneuveová

“Násilie je zločin, ale pokus o flirtovanie – hoci nemotorný a hrubý – nie je zločinom a pozornosť nie je agresivitou človeka,” uviedol list.

Podľa autorov sa celá súčasná situácia začína viac podobať bitúnku, kde sú muži, rovnako ako ošípané, poslaní na istú smrť bez práva aspoň aspoň ospravedlniť sa. Známe prezumpcia neviny v takýchto prípadoch jednoducho nefunguje. Muži sú odsúdení – a ženy, namiesto toho, aby bojovali proti zneužívaniu síl jednotlivcov, vyhlásili svoje právo viesť úplný a “puritánsky” hon na čarodejnice. Ak skôr všetky krásne boli spálené bez rozdielu, teraz všetci tí, ktorí sa nestanú narodiť dievča, budú ponorení do verejnej popravy.

Recenzia francúzštiny už prešla škodlivý kritizovala americkú hlavou – Ashley Judd, už obvinený Deneuve misogynii (naraz). Avšak záležitosť tu nie je v transatlantickej konfrontácii. Tajomstvo spočíva v stupni militantnosti a imaginárnej obety, ktorú ženy chcú alebo nechcú priniesť. Podmienené “americké” napríklad radšej zdiskreditujú mužov a zároveň agresívne presadzujú svoje právo na sexualitu (princíp “pohľad, ale nedotýkajte sa”). “Frenchwomen” sú pripravení vyrovnať sa s dôsledkami nepríjemného flirtovania, aby sa naplno cítili a užívali si vlastnú zhovievavosť.

Ale je tu ešte jedna cesta – tiež, mimochodom, americký. Je pravda, že sa datuje do dvadsiatych rokov 20. storočia.

Alice Reillyová, predsedníčka klubu Antiflirt vo Washingtone, 1923

Nazýva sa to “Antiflirt Club” a bol vytvorený skupinou mladých dievčat vo Washingtone na začiatku minulého storočia. V skutočnosti mal rovnaké ciele ako moderné hnutie “Time’s Up” – riešiť obťažovanie v autách, na uliciach a na iných verejných miestach. Rovnako ako každý klub mal aj svoje vlastné “pravidlá hry”. Tu sú niektoré z nich: nie je odkaz ( “oko chvenie môže spôsobiť trhliny v druhej”), a to flirtovať ( “tých, ktorí v zhone flirtovaní často pokánie neskôr”), a nie provokovať vydatá alebo tí, ktorí sú starší ( “sú pravidlo tých, ktorí chcú zabudnúť, že sú otcovia “) a tak ďalej.

Kód je naozaj puritánsky, nehovorte. Ale myslíme si, že na rozdiel od moderných herečky, tieto dámy sú si dobre vedomí všetkých nemožnosti hovoriť “jesť ryby a voda nie je to go” (alebo čo chcete). A možno to je múdrosť našich prababičiek a úprimná neadekvátnosť ich pra-vnukov dnes.

  1. Cesta k žene: čím viac feminizmu sa líši od idioty
  2. Hviezdy na východe: Ako vyzerajú 10 najpopulárnejších arabských herečiek?
  3. Nahá príroda: prečo sme prestali byť zvádzaní

Foto: Getty Images, Giphy, ABC