Telefonická etiketa

Všeobecné pravidlá

Bez ohľadu na telefón, ktorý používate na obchodné rokovania, mobil, prácu alebo doma, existuje niekoľko všeobecných pravidiel, ktoré by ste mali vždy dodržiavať.

>Predstavte sa. Toto je obzvlášť dôležité pri prvej výzve a v tomto prípade sa obvykle volá meno, priezvisko, pozícia a názov spoločnosti. Pri ďalších hovoroch, keď je kontakt vytvorený, môžete menovať iba meno a priezvisko. Nečakajte, že budete rozpoznaný hlasom – váš účastník môže mať veľa obchodných hovorov od dievčat s príjemným sopránom.

Krátky rozhovor. Dlhé telefonické hovory sú vhodné s mamičkou alebo priateľkami. Keď zavoláte obchodnú záležitosť, pokúste sa krátko hovoriť len na základe záležitosti. Ak viete istotu, že konverzácia bude predĺžená, upozornite na to a zistite, či je pre vášho účastníka výhodné konať dlhé rozhovory práve teraz. Ak nie, bude úplne prirodzené sa opýtať, kedy vám bude môcť dať čas.

Čakací čas. Pravidlá etikety je regulovaný aj počet zvonení, ktoré by ste mali počúvať, než sa uistil, že nikto nebude zodpovedať, aspoň štyri (na muža na druhom konci prišiel k telefónu), ale nie viac ako desať rokov, aby nedošlo k jeho alebo okolo neho rozptyľovať ľudia telefón trills. Spomínam si, ako sa cítite, keď niekto z kolegov zabudnúť na telefón na stole a vy budete musieť počúvať celú pieseň o “ružových ruží”, než na druhom konci bude zrejmé, že odpoveď by nemal byť?

Koniec konverzácie. Je pripustené, že konverzácia končí tým, kto ho začal. To znamená, že ak voláte, mali by ste byť prvý, kto sa rozlúčil. Ak vás zavolali, budete musieť buď počkať, kým sa s tebou rozlúčia, alebo sa ospravedlníte a neskôr požiadať o telefonát.